Çünkü; kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez. 6 aylık süren 10-12 bin ₺ para harcadığınız seo yatırımının geri dönüşünü yıllarca alırsınız. Kâra geçersiniz. Denenmiş, ispatlanmış yöntemdir.


1 cümlede bu makalenin özetini yaptık.

Peki nasıl ?

Websiteniz hiç trafik almıyor olabilir, az trafik alıyor olabilir. 

Fizikte bir kural vardır;

  • Koşan yürüyeni geçer,
  • Yürüyen duranı geçer,
  • Duran geriye doğru yürüyeni geçer,
  • Geriye doğru yürüyen geriye doğru koşanı geçer.

Sizin websiteniz duruyor mu, yürüyor mu, yoksa koşuyor mu ?

Seo yatırımı ile duran sitenizi yürütür ve koşturursunuz. Böylece rakip siteleri geride bırakırsınız.


Bir seo uzmanı tıpkı bir doktor gibidir.

Mesela çocuğunuzu doktora götürdünüz. Önce tanım ve analiz süreci başlar. Hasta kan, idrar, röntgen gibi tahlillerle analiz edilir.

Aynen bu örnekte olduğu gibi website de analiz edilir. Çeşitli araçlara bağlanır. Şuanki durumu ortaya konulur.

Hastanın kan değerleri, vitamin değerleri gibi detaylar ortaya çıkar.
Websitenin ise trafiği, içeriği, hataları ortaya çıkartılır.

Hastanın tedavi süreci ve ayağa kalkıp koşması ile ilgili süreci bu yazımızdan okuyabilirsiniz. Biz neden sorusuna devam edelim.

Seo – Arama Motoru Optimizasyonu Website Yükseltme Çalışmaları

Dijital pazarlama farklı kanallardan yapılabilmekte. Bugün sadece Instagram’da hesap açıp ticaret yapan butik mağazalar var.

Google’da reklam çıkarak sitelerine trafik çeken firmalar var.

Ücretli sponsorlu reklamlar anlık olarak sizi görünür yapar ancak paranız bittiğinde görünürlük kaybolur.

 

Seo yapmanın mantığı budur : sürekli trafik gelsin, sürekli müşteri kazanalım. Öyle güzel içerikler hazırlarsınız ki siteniz yeni yeni müşteriler çekmeye başlar. Google gibi arama motorları sayfanızda geçirilen sürelere göre sayfanızı ödüllendirebilir, cezalandırabilir. Örneğin;

Bir arama sonucunda siteler sıralandı. Sizin sitenizin linki 4. sırada olsun. Eğer ziyaretçi ilk 3 siteye girip hemen geri dönüp sizin ürettiğiniz 4. sırada sıralanan sayfaya girip içerikte aradığını bulduysa ve 4-5 dakika sayfada kaldıysa, demek ki siz kullanıcıyı mutlu ettiniz, ona iyi bir deneyim sağladınız. Bu işlemler sıklaştığında arama motoru yapay zekası bu detayı yakalayıp sizin sıralamanızı yukarı doğru çeker.

Bu doğal yolla elde edilen organik trafik arttıkça sürekli sitenize yeni yeni müşteriler akın eder. Bunu istiyorsanız en az 6 ay seo yaptırın.

Çünkü gün olur, Instagram hesabınız kapanır, Instagram çöker, gün olur reklam bütçeniz kalmaz. Ancak size ait bir websitesi üzerinde böyle zor durumlar yaşamazsınız ve kendi sitenize ait alan yaptığınız yatırımın karşılığını sürekli alırsınız.