Google sağolsun, reklam verme arabirimini kolaylaştırmış. Birkaç tıklama ile herkes reklama çıkabilir durumda.

Ancak reklam verirken çok dikkat etmek gerekir. Çünkü her anahtar kelime eklendiğinde ince elenip sık dokunmalı.

Şimdi en çok yapılan 3 hataya bakalım :

1- Filtresiz Reklamlar

Otomobilinizin kliması bozuk. Tamir ettirmek için Google’da “klima tamiri” diye arattınız, çıkan ilk reklama tıkladınız. Ama o da ne! Bu firma otomobil değil normal ev kliması tamiri yapıyor. Hemen çıkıp başka siteye girdiniz. Tıkladığınız için bu firma Google’a mesela 1 ₺ ödedi. Hiçbir kazancı olmadığı gibi size de vakit kaybı yaşattı.

Halbuki reklam çıkarken anahtar kelime kısmında “klima tamiri” yerine “oto klima tamiri” yazsaydı hem doğru hedef kitleye reklamını göstermiş olurdu, hem oradan müşteri kazanabilirdi, hem de vakit kaybı yaşanmazdı.

2- Eşleme Konularından Habersiz Reklam Vermek

Google geniş eşleme, tam eşleme, sıralı eşleme adında reklam verme modelleri üretmiş.

Bunların ne olduklarını bilmeden reklam çıkınca hedef kitle dışına reklamlar gösterilir, bütçe hemen biter.

İlkokul öğrencisi Mertcan proje ödevi gereği internetten araştırma yapıyor olsun. Diyelim ki çim biçme makinesi fotoğrafı bulup projeye dahil etmesi lazım. Çim biçme makinesi diye arattı, ilk reklama girdi, resme ulaştı. Eşleşme ayarı yapılmadan reklam çıkıldığı için firma gereksiz yere bütçesini eritmiş oldu.

3- Negatif Anahtar Kelimeler

Sadece İstanbul’da hizmet veren bir firma için “ev temizlik hizmeti Ankara” aranmasında reklam olarak yine bütçeyi bitiren ve para kazandırmayan bir hata olacaktır.

Burda yapılması gereken Ankara kelimesini negatif anahtar kelime listesine eklemek olacaktır.

Negatif anahtar kelimeleri içeren aranmalarda reklamlar görünmez ve para boşa gitmemiş olur. 

Bu 3 konuya dikkat ederek bütçenizi koruyabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu yaparken her arama kelimesinde çıkmamak nasıl önemliyse, reklamlarda da aynı durum geçerlidir. Bilgisayar tamiri Adalar aramasında organik olarak çıkıp ama orada hizmet vermemek, firmaya boşu boşuna telefon edilmesine, çalışanın telefonu açıp yardımcı olamamasına sebep olur. O yüzden dijital pazarlama bilinçli yapılmalıdır.